RSS
 

elementarz 1 – suplement

12 wrz

Jeszcze o klejeniu będzie trochę. Sprawiają wam problemy te serwetki, bo się marszczą pod wpływem kleju.  Jest sposób, aby temu zapobiec,  przydatny zwłaszcza przy klejeniu dużych elementów. Potrzebne będzie żelazko i papier do pieczenia. Powierzchnię, którą chcemy udekorować motywem z serwetki smarujemy klejem i zostawiamy do wyschnięcia. Potem przykładamy przygotowany uprzednio motyw, tylko zadrukowaną warstwę, we właściwym miejscu, rozprostowując ją starannie. Przykrywamy papierem do pieczenia i prasujemy rozgrzanym żelazkiem. Bez pary! Rozgrzanym, ale nie do czerwoności, ja ustawiam je na poziomie właściwym do prasowania wełny. Po takim prasowaniu serwetka jest już przyklejona. Dajemy jej wystygnąć i malujemy klejem raz jeszcze. Nie ma prawa się pomarszczyć, jeśli udało nam się wyprasować dokładnie. Pomaga. Sprawdza się na płaskich bądź zaokrąglonych powierzchniach, gorzej jest z niewielkimi tackami, na których żelazko normalnych rozmiarów nie chce się zmieścić. Mnie się udało niegdyś kupić w pewnym sklepie jednej  sieci czerwonej w czarne kropki i to aż w Giżycku żelazko turystyczne, które znakomicie nadaje się do wkładania w ramki.

Tą metodą można przyklejać nawet całe serwetki.

Takie pudło kiedyś zrobiłam w prezencie dla emigranta opuszczającego Kraków na rzecz mroźnej północy, żeby się nie pogubił w wielkim świecie.

albo taki obrazek : dodatkowo popękany crakiem dwuskładnikowym, o którym to craku napiszę w kolejnym odcinku:)

W temacie przyklejania wycinanek pozostając, słów kilka o przyklejaniu papieru. Papierów do decoupage jest ogromny wybór, na ogół mają gramaturę 80 lub 90 gramów, znaczy w odróżnieniu od serwetek czy papieru ryżowego są dość grube. Przed przyklejeniem należy je namoczyć. Wrzucamy je zatem do wody i łowimy po krótkiej chwili, osuszając na papierowym ręczniku. Następnie smarujemy klejem od tyłu – znaczy od spodu, czyli po stronie niezadrukowanej. Przyklejamy tam gdzie chcemy.

Używając papieru do decoupage musimy pamiętać, że lakierujemy całość dużo więcej razy, niż w przypadku serwetki, bo efekt pożądany to stworzenie iluzji, a zatem utopienie wzoru w lakierze tak, aby zniwelować grubość papieru.  Kilka razy nie wystarczy. Im grubszego  papieru używamy, tym więcej warstw lakieru musimy nałożyć.

Ciąg dalszy nastąpi. Jak tylko przestanę udzielać się kulinarnie, próbując w ciągu tygodnia zaprezentować wszystkie zalety kuchni polskiej stroniącej od warzyw hiszpańskiej nastolatce, którą gościmy w ramach wymiany międzyszkolnej i bez wątpienia w ramach ożywienia przyjaźni polsko-hiszpańskiej. Jak ja jej mam ugotować bigos bez kapusty???

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Decoupage, DIY, elementarz, pudełka, spękania

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~Elzbieta

    2014/03/15 o 18:28

    dziękuję za dokładny opis ,to bardzo przydatne porady.Pozdrawiam

     
 

  • RSS
  • Facebook